Jakub Tomalak

Mąż Kingi, tata Zosi, Janka i Franka. Dyrygent, kompozytor, aranżer, wykładowca akademicki.

Absolwent Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Twórczość:

 

 

Doświadczenie:

Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Założyciel i dyrygent chóru Musica Nova Calisiensis oraz w latach 2006-2016 dyrygent kilku chórów akademickich: Chóru Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu oraz Chóru Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Producent muzyczny (m.in. płyty „Nova Pieśń”,”12 oddechów”,” Akatyst ku czci św .Józefa Oblubieńca Bogarodzicy”, „Odnalazłeś mnie”, projekt ”Psalmy Józefa”), autor wielu pieśni, opracowań chóralnych oraz form wokalno-instrumentalnych jak również piosenek chętnie wykonywanych przez chóry, zespoły i schole akademickie na terenie całego kraju. W roli dyrygenta wielokrotnie prowadził koncerty symfoniczne z udziałem orkiestr zawodowych jak i amatorskich na terenie całego kraju. Wziął udział w kilkunastu sesjach nagraniowych w charakterze dyrygenta, wokalisty i instrumentalisty.

Współpracował z wybitnymi artystami polskiej estrady m.in. z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Januszem Stokłosą. Od roku 2003 jest pierwszym organistą w kościele pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu. Od roku 2006 regularnie prowadzi warsztaty chóralne na terenie całej Polski wraz z m.in.: Pawłem Bębenkiem, Piotrem Pałką i Hubertem Kowalskim. Jest animatorem i organizatorem cyklicznych wydarzeń artystycznych (m.in.: Festiwal Abba Pater, Kaliskie Wieczory Uwielbienia, koncerty „Pieśni o Polsce”). Od roku 2008 jest współpracownikiem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie oraz (od roku 2016) Fundacji Abba Pater w Kaliszu. Jest liderem i założycielem zespołu Abba Pater Music. Dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Opisy płyt:

Psalmy Józefa

Premiera płyty odbędzie się w marcu 2017 roku. W nagraniu krążka biorą udział polscy wokaliści związani od dłuższego czasu z estradą m.in: Marzena Ugorna, Michał Szyc, Marcin Jajkiewicz. To radosna płyta o miłości. Opowiada o rozterkach, smutkach i szczęściu, jakie przeżywamy w rodzinie. Na płycie spotkamy Świętego Józefa. Jest on patronem Kościoła powszechnego, sierot, pracujących i poszukujących pracy, wielu krajów i miast, w tym Krakowa i Kalisza, jak również słynącego z cudów Sanktuarium w Kaliszu – Polskiego Nazaretu. Ten Święty zdaje się być nam najbardziej bliski jako Opiekun Świętej Rodziny patron małżonków i ojców. Młodzież często modli się do niego, prosząc o dobrego towarzysza/towarzyszkę na dalszą drogę życia
Nowa Pieśń

Płyta ,,Nowa Pieśń” jest zapisem inspiracji, jakich Duszpasterstwo Akademickie w Kaliszu dostarczyły muzyka dawna i pieśni tradycyjne w nowych opracowaniach. Ośrodek Liturgiczny patronuje tym poszukiwaniom i wspiera odkrywanie nowego brzmienia muzyki sakralnej w tym środowisku. Realizując ten projekt wykonawcy pragnęli, by niósł w sobie bogactwo i różnorodność brzmieniową. Zbiór pieśni zawartych w pierwszej części płyty wyraża zachwyt nad bogactwem muzyki dawnej. Obok kompozycji wokalno-instrumentalnych dawnych mistrzów, na płycie znalazły się trzy perły muzyki organowej – utwory zaczerpnięte z renesansowych tabulatur gdańskich. Druga część płyty to znane utwory współczesne i tradycyjne pieśni Kościoła w nowych aranżacjach. W projekcie nie zabrakło także autorskich kompozycji.

12 oddechów

Uspokajające, pełne harmonii muzyczne chwile zamyślenia podpowiadają, jak odnaleźć samego siebie. Pierwsze słowa „czuję już lato” – spokojne, są jak oddech długo kołysanego w zimowym śnie – zapowiadają coś nowego – nowe życie. „Ballada nova” – drugi oddech – to utwór pełen emocji i młodzieńczego zapału, dotyka wspomnienia o tym, co jest dla nas w życiu ważne. Można odnaleźć tutaj źródło swojej młodości, energię, która pozwala na radykalne postanowienie: „kto raz miłości poznał moc, ten trwonić słów nie będzie”. Później przychodzą dni, miesiące, które te postanowienia weryfikują – pielgrzymka przez życie uczy jego kolorów, zapowiada jesień. Koniec lata nie musi być jednak smutny, bo niczego tak naprawdę nie kończy: „uczę się przemijania i tajemnicy odchodzenia, by pozostać”. Szczególnie podczas jesiennej szarugi uczę się kochać i ufać: „Nie tracę nadziei i trzymam w dłoniach różańcowe perły moich cierniowych dni”. Każdy człowiek jest inny, ale każdy musi oddychać – dlatego płyta ta dla każdego może stać się cenna.

Akatyst ku czci św. Józefa

Jest to pierwsze polskie nagranie Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy. Wykonawcą jest trzynastoosobowy zespół głosów męskich pod kierownictwem Jakuba Tomalaka. Kompozytorem tego utworu jest Piotr Kazański, profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej, który tworząc to dzieło w XIX wieku, odpowiedział na potrzeby duchowe ludowej pobożności. W warstwie tekstowej wyraźnie zauważa się odniesienia do Ewangelii z redakcji św. Mateusza i św. Łukasza, oraz nawiązania do Protewangelii Jakuba, Historii Józefa Cieśli i dzieła autorstwa Epifaniusza Życie Bogarodzicy. Forma muzyczna i kompozycja zakorzeniona jest w tradycji akatystu. Ze względu na okoliczności wykonania – śpiewacy nie są członkami zgromadzenia zakonnego lub jakiejkolwiek kanonicznej formy bractwa św. Józefa – oryginalną modlitwę kończącą akatyst ku czci św. Józefa, zawierającą dziękczynienie za błogosławieństwo Boże i pomoc św. Józefa w budowie klasztoru zastąpiono wezwaniem do św. Józefa – szafarza łask.

Opowieść o Miłości 

W „Opowieści o miłości” usłyszycie wołanie Boga i odpowiedź człowieka. Najpełniej na to wołanie odpowiedziała Najświętsza Maryja Panna, dlatego szczególnie za Nią chcemy Panu Bogu podziękować, wraz z Nią wyśpiewując nasze uwielbienie, radość i miłość do Niego.

Boże Granie to projekt muzyczny, którym Fundacja Uwierz Miłości rozpoczęła swoją działalność.

Projekt ten dojrzewał w nas od wielu lat, a zrodził się ze Słowa Bożego i modlitwy. W tej przestrzeni, pełnej zachwytu nad Bożą miłością, rodziły się słowa i dźwięki, i powstawały kolejne utwory muzyczne, którymi dzieliliśmy się z najbliższymi.

Marzyliśmy o tym, by móc usłyszeć nasze utwory w pięknych aranżacjach, dlatego do realizacji projektu zaprosiliśmy Jakuba Tomalaka, który zgodził się zostać producentem muzycznym oraz znanych artystów chrześcijańskiej sceny muzycznej. Nad organizacją całego przedsięwzięcia czuwał Mirosław Mordzak. Owocem tej współpracy jest płyta zatytułowana „Opowieść o miłości” na której znajduje się 12 utworów. Pragniemy przez nie podzielić się z Wami radością jakiej doświadcza człowiek gdy odkrywa, że jest kochany przez Boga. – Fundacja Uwierz Miłości

uRodziny Boga

Tytuł albumu „uRodziny Boga” mówi nie tylko o tym, że każdego roku czcimy kolejne urodziny Jezusa, ale wskazuje również, że mamy czynić usilne starania, aby przeżywać je przede wszystkim duchowo, naprawdę towarzysząc w tych dniach Świętej Rodzinie. Mamy pamiętać, że będąc dziećmi Bożymi i Kościołem Chrystusa już jesteśmy rodziną Boga. Jednocześnie potrzebujemy nieustannie wzrastać, aby się nią stawać coraz bardziej i coraz pełniej. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby budować rodziny święte, które zawsze przyjmują i Boga, i drugiego człowieka z miłością, jak Maryja i Józef, aby każdy przebywając z nami czuł, że gości u rodziny Boga.

Powrót

Zapisz się do Newslettera. Zdobądź rabat -5% na zakupy w naszym sklepie.

Podaj swój adres e-mail:
Loading
Koszyk
0